Bizden Haberler

16.07.2018 Tarihinde Gerçekleştirilen Toplantılara Ait Özetler

1- Kemal  Uğur (Şahinburgaz Alabalık Çiftliği) Ocaklar Mahallesinde Yakomoz Restoranda gerçekleştirilen  toplantıya derneğimizin Erdek Girişim gurubundan Yücel Hanım ve Handan hanım da katıldılar.

Şahinburgaz alabalık çiftliğinin 6,5 Dönüm arazi üzerine kurulmuş olduğunu ve şu anda 17adet üretme havuzunun bulunduğu Arazinin orman içinde olduğu  dile getirimiştir. Araziye ait fotoğraflar paylaşılmıştır.

Kemal beyle AGRİDA Tarım ve Turizm Derneğinin hem kırsal turizmi geliştirmek hem de üretime destek olmak amacıyla ortak neler yapılabileceğini tartıştık.

  • Derneğimiz kanalıyla düzenlenecek olan Kapıdağ gezilerinde Şahinburgaz çiftliğinin bir uğrak noktası olabileceği.
  • Yurt içi ve Yurt dışı değişim programlarında çiftliğin kullanılabileceği.
  • Gönüllü çalışma programları gerçekleştirilebileceği (40 Zeytin ağacı, Dağ eriği, Elma, Ahlat, Kestane, Ihlamur vb.)
  • 15 kişilik Çadır kampı, ve pansiyon tipi konaklama imkanı ile izci- Doğa kampı gerçekleştirilebileceği konularında görüş birliğine vardık. Handan ve Yücel hanım bugün çiftliği ziyaret edecekler Bahadır ve Attila beyler daha sonra yereldeki imkaları incelemek üzere çiftliği ziyaret edecekleri konusunda mutabık kalındı.

2) Kapıdağ Tur  programı için Balıkçı Ali (Ali Işık) ve Necati Işık ile gerçekleştirilen görüşme bilgisi

Ocaklar mahallesinde Balıkçı Ali lakabıyla tanınan Ali Işık bey Kemal beyle gerçekleştirdiğimiz toplantıya daha sonra katıldı. Kendisin sezon boyunca Erdek ve Ocaklar kalkışlı deniz turu organize ettiğini katılımcılara yalnızca yemek verdiğini ve Avşa ile Taşanlı adası ziyareti ile yüzme  imkanı sağladığını dile getirdi her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Turizm işletme belgesine sahip bir işletmenin sahibi olduğunu dile getirdi

Akrabası olan Necati Işık bey kardeşimiz ise Kapıdağ kara turizmine katkı vermek amacıyla bu yıl organize olduklarını  yine hergün Erdek ve Ocaklar çıkışlı geziler programladıklarını dile getirdiler.

Yürüme talep edenlere ve yürüme sorunu olanlara göre gezileri 2 tür organize ediyorlar. Klimalı minibüs veya midibus ile gerçekleştirilen gezilerde öğlen yemeği olarak mangalda tavuk veya köfte verildiğini  şu anda belirlenen gezi parkurunun;

Ocaklardan çıkış

Erdek’e varış ve Erdek çıkışı

Adrian tapınağı – Anfi tiyatro – Belkıs köyü ( Çay- Kahve molası) – Kirazlı manastırı- Öğlen yemeği Mangal (ekmek arası tavuk / köfte – Ayran/ su) – Ballı pınar Şelalesi – Ballıpınar köyü (İhtiyaç molası)- Ormanlı köyü (denize giriş)- Turanlı (panoramik foto çekimi)- Ocaklar ve Erdek

Bu rota hem araç hemde yürüyüşçü katılımcılar için uygulanabilmektedir. Bunın dışında bizlerden talep gelmesi halinde

Örülecek diğer doğa harikası yerler,  botanik turları, doğa yürüyüşü, oryantiring gibi organizasyonları AGRİDA ile ortak geliştirebileceklerini dile getirdiler. Resmi bir rehber var ancak talep edilmesi halinde 2. bir rehberde sisteme ilave edilebilecekmiş.

Her iki Kapıdağ ve Erdek sevdalısı dost ile bir sonraki toplantıda daha detaylı esaslar üzerinde durmak üzere anlaştık.

3- AGRİDA Tarım ve Turizm Derneği adına Attila Kaya katılımlarıyla Erdek Balıkçılar kooperatifi Başkanı Sn. Ali Demiray ile Erdek Deniz Ekosisteminin korunması konulu toplantımızı 16.07.2018 tarihinde Erdek Cumhuriyet meydanı Bahar kahvede gerçekleştirdik. Toplantımızın bir kısmına İşletme sahibi ve aynı zamanda Erdek Spor kulübü sorumlusu, Erdek Ticaret odası Meclis Başkanı Sn. Haluk Can Turan beyde katıldı.

Toplantıda 13 Temmuz 2018 tarihinde Erdek Dalış Kulübünde gerçekleştirdiğimiz toplantı ve sonuçları hem İbrahim hemde Haluk beyle paylaşıldı.

İbrahim bey ve Haluk bey konunun yeniden gündeme gelmesinden mutlu olduklarını ancak sonuç alıcı çalışmaların gerçekleştirilmesinin vaktinin çoktan geçtiğini dile getirdiler.

İki konu üzerine konuşuldu;

  • Dalış için resiflerin oluşturulması bunun içinde gemi batırılması, daha önce gerçekleştirilen resif çalışmalarının sonuçlarının takip edilmesi ve tonoz’ların gerekli olup olmadığı
  • Diğer konu ise balık biyo çeşitliliğinin arttırılması için en önemli sorunun Gırgır ve Trol ile avlanmanın yasaklanması ve sıkı takibi
  • En önemli konunun IŞIKLA vahşi avlanmanın kesinlikle yasaklanması
  • Tıpkı Gemlik körfezi Erdek körfezinin de avcılığa yasaklanması gerektiği masaya yatırıldı
  • MAREM 2018 projesi kapsamında Marmara denizinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Dernek temsilcimiz Attila Kaya bilgi vermiş geminin 4-5 gün içinde Erdek limanını ziyaret edeceğini ve denizimizin son durumu hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olabileceğimizi toplantıya katılanlara anlatmıştır.

Gerek Haluk bey gerekse Ali bey Erdek için gerçekleştirilecek çalışmalar konusunda işbirliğine evet dediklerini bir kez daha dile getirmişlerdir.