Bizden Haberler

Edremit Körfezi “Saklı Hazineleri”

Projenin Adı: Edremit Körfezi “Saklı Hazineleri”

Baş Vuran Kuruluş: AGRİDA Tarım ve Turizm Derneği

Kuruluş Sorumlusu: Attila Kaya

Proje Sorumlusu: Dilek Türker; Attila Kaya

Proje Ortakları: Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı (BBB) Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi (Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Zooloji Anabilim Dalı), Balıkesir İl  Tarım ve Orman Müdürlüğü,

Proje Destekçileri: Liman Başkanlığı, Ayvalık Ticaret Odası

Proje özeti

Proje kapsamında, Edremit Körfezi Ayvalık açıklarında uluslararası koruma listesinde de bulunan kırmızı mercanların daha etkin korunması için; varoldukları noktalar ve derinlikler, koordinat sistemi yardımıyla bölge haritası üzerinde işaretlenmesi planlanmaktadır. Bu yöntemde, mercanların yer tespiti yapılarak mevcut durumlarının iyileştirilmesi ve korunması için çevresine ucunda şamandıra bulunan tonozlar inşa edilecek ve deniz yüzeyinde de işaretleme yapılacaktır. Böylece kırmızı mercanlar alan tahribatına neden olacak aktivitelerden korunarak canlı yaşamını doğal ortamında sürdürmeye devam edebilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na söz konusu bölgenin avcılığa kapatılması için, arazi çalışmalarından elde edilen veriler doğrultusunda hazırlanan bir rapor sunulacaktır. Kamuoyu, yerel ve merkezi yönetimler kırmızı mercanlar için alınması gereken acil önlemler konusunda sosyal medya, basın gibi iletişim yollarıyla bilgilendirilecektir. Ayrıca bölgenin en yoğun nüfusa sahip olduğu dönemde arazi ve laboratuvar çalışmaları sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi yapılacaktır. Bu çalışmalara ek olarak bölge balıkçılarına ve dalış okullarında sürdürülebilir balıkçılık ve turizm için kırmızı mercanların önemini anlatan eğitim verilecektir.

Project summary

Within the scope of the project, in order to protect the red corals, which are also on the international protection list and found in Edremit Gulf-Ayvalık offshore, points and depths that corals are in, are planned to be marked on the map with the help of the coordinate system. In this method, by being located the red corals; ground tackles, which have buoys on the top, will be built around to protect corals and their current situations, and the markings will be also made on the sea surface. The Ministry of Agriculture and Forestry will be provided a report prepared in the direction of the data obtained from the field studies in order to close the aforesaid zone to the hunting ground. The public, local and central governments will be informed about the urgent measures to be taken for red corals with communication tools such as social media and press. In addition, there will be an exhibition of photographs taken during field and laboratory work in the period when the region has the densest population. In addition to these studies, trainings to explain the importance of red corals for sustainable fisheries and tourism will be provided to regional fishermen and diving schools.