Bizden Haberler

06.07.2018 tarihinde Balıkesir ilinde gerçekleştirdiği toplantılar ile ilgili Bilgilendirme

Dernek Genel Başkan Yardımcımız Attila Kaya ve Koordinatör Bahadır Yasa

06.07.2018 tarihinde Balıkesir ilinde gerçekleştirdiği toplantılar ile ilgili Bilgilendirme notu aşağıda özetlemeye çalışılmıştır.

Bugün sırasıyla Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Sn. Ahmet Mekin Tüzün, Kültür ve Turizm İl Müdürü Sn. Mustafa Çaltı, Balıkesir Valiliği Dernek Müdürü Sn. Cemalettin Canlı, Balıkesir Valiliği AB Projeler Birimi Sorumlusu Sn. Filiz Çelik, TKDK İl Koordinatörü Sayın Mehmet Zahid Döğdü, Kurum Proje uzmanlarından Sn. Nevzat Bey, Orman Bölge Müdürlüğü Planlama Şubesi uzmanlarından Sn. İbrahim Özen bey ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, son olarak Odun Dışı Ürün ve Hizmet Şube Müdürü Sn. Ömer Akkoç beyi ziyaret edecektik ancak göreve çıkması nedeniyle görüşme gerçekleştirilememiştir.

Belediye Kırsal Hizmet Daire Başkanlığı ile Şu üç konuda birlikte çalışma yapma konusunda anlaştık

  1. Kırsal Turizm alanında çalışan Kamu, Özel ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında Uluslararası Network ağı iletişim içinde olan bir network ağ sistemi. Derneğimiz burada bu çalışmanın merkezinde olacaktır.
  2. Erdek Bölgesi Kırsal Turizm Master/ Stratejik Planının hazırlanması- Derneğimiz Belediye ve GMKA desteği ile sağlanacak bütçe desteği ile bu görevi yürütmeye çalışacaktır.
  3. Erdek Deniz ekosisteminin korunması ve korunan alan ilan edilmesi için dernekte yerel oluşum ve üniversiteler ile işbirliği gerçekleştirilerek özellikle kırmızı ve altın sarısı mercan türlerinin koruma altına alınması, suni resifler oluşturulması bu çalışmaya WWF, DOĞA Derneği, AGRİDA, Dalış Kulübü ve Bandırma Üniversitesi ortak çalışacaktır. Destekleyicimiz Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler Başkanlığı olacaktır.
  4. Kapıdağ yarımadası alım garantili alternatif ürün deseni çalışmaları için özellikle Lavanta, Mercan Köşkü, Tıbbi Papatya ve Tıbbi nane konusunda işbirliği yapabileceğimiz çifti dostlarımızı eğitim örnek uygulama bahçeleri oluşturulması çalışması gerçekleştirilecektir.

Turizm İl müdürlüğü ile yapılan toplantıda;

  1. İki günlük Turizm Çalıştayı’nın Eylül ayının ilk haftası içinde gerçekleştirilmesi,
  2. Kaybolan Yerel Kültür ve Zanaatlar konusunda ise Takunyacılık, Sepet -File örücülüğü, Kumaş,kilim dokuma ve Çarpana atölyelerinin oluşturulması için ortak proje yapmak,
  3. Dokumacılığı geliştirmek üzere Erdek / Balıkesir’de dokuma günleri / Festivali düzenlemek. Turizm İl Müdürlüğü ile birlikte EMİT ve İzmir Fuarlarına katılım sağlanması,
  4. Kirazlı Manastırının Restorasyonu ile ilgili proje geliştirmek,
  5. Kapıdağ’ın günü birlik kullanımın kontrol edilmesi konusunda çalışmalar gerçekleştirmek.

Dernekler İl Müdürlüğünde ise;

Yerel derneklerin yönetimsel ve mevzuatlardan kaynaklarının çözümleri, derneklere finans ve gönüllü temin etme konularında Kaymakamlık ile birlikte çalışarak 1-2 günlük bir eğitim verilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Derneğimizin öncülüğünde daha önce dokuz derneğin ortak kararı ile oluşturulan talebin Eylül/ Ekim ayları içinde gerçekleştirilmesi.

Balıkesir Valiliği AB Dairesi ile;

Erdek ilçesindeki yerel STK’ların Kamu ve Özel kuruluşların AB projeleri konusunda 3 -5 günlük bir eğitim programının uygulanması konusunda Yine Derneğimizin öncülüğünde Eylül Ekim ayları içinde program yapılması konusunda görüş birliği oluştu. Ancak AB Dairesi Katılımcı listesi talep etti. Bu nedenle bizlerin yerel STK’lar ile iletişime geçip bu listeyi oluşturmamız gerekmektedir.

TKDK ile yapılan görüşme özeti ise;

Erdek ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan proje desteği alan kurum kuruluş sayısının çok az olduğu bu nedenle Erdek Ticaret Odası ile birlikte yapacağımız davet üzerine İlçemizde TKDK destekleri ve Kurum bilgilendirmesine yönelik toplantıyı Tarım İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası vb. kuruluşlar ile Hibe desteği almak isteyen kişilere yönelik bir toplantı bizlerinde içinde olduğu bir organizasyon ile gerçekleştirilecektir

Sayın takipçilerimiz bunların dışında Derneğimizin öncülüğünde bir Bedesten Sokağı oluşturulması konusunda Kültür Müdürü ve Kırsal Hizmetler Başkanlığı ile konuşulmuştur.

En son olarak Orman Bölge Müdürlüğü ile Kapıdağ yarımadasını eko-turizme uygun değerlendirilmesi konusunda Orman, Belediye ortak neler yapabilir konusunu görüştük Ancak Ömer bey olmadığı için kesinleştiremedik.