Bizden Haberler

Erdek İlçemizin Zeytini için “Coğrafi İşaret Alma” Çalışması…

Erdek İlçemizde 2017 yılından bu yana Kırsal Kalkınma ve Alternatif Turizm gelirlerinin arttırılması konularında faaliyet gösteren Derneğimiz 2023 yılı hedefleri arasına Kapıdağ Yenebilir Ot Festivali ile bir milyon’un üzerinde zeytin ağacına sahip Kapıdağ Yarımadasının “Erdek Yağlık” zeytininin Coğrafi İşaret alması için girişim başlatıyor. Daha önceki yıllarda Erdek Ticaret Odasının İlçemize kazandırdığı Mor Soğan, Ada Karası Üzümü, Marmara Adası Mermeri Coğrafi İşaretlerine ilave olarak zeytinimizin ve Ada Karası şarabının bu listeye ilave edilmesi İlçemiz için çok önemli bir gelişme olacaktır.

Derneğimiz ve İlçemizde faaliyet gösteren bir Ziraii İşletmenin Yöneticisi olan Ziraat Müh. Sayın Tahir Özgür Taner ve Ziraat Yük. Müh. Sayın Kuddusî Taner öncülüğünde girişimler gerçekleştirilmiş ve Bölgemiz için çok önemli bir ürün olan Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin’in hak ettiği değere ulaştırılmasında Coğrafi İşaretin alınmasının önemli bir aşama olduğu kayıt altına alınmıştır.

Erdek’in en önemli ekonomik geçim kaynağı olan Zeytin ve Yağı konusunda, Erdek geleceği ve geçimine çok önemli etkisi olacağı tartışılmasız olan “Kapıdağ Zeytin Yağına Coğrafi işaret Alınması” konusu ile ilgili çalışmaların 2023 yılında geniş katılımlı toplantılar ile kamusal destek arayışları ile birlikte sürecin hızlandırılması beklenmektedir. Derneğimiz ve girişim grubu olarak gücümüz yettiğince elimizden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu, bu konuda bize yapılacak her türlü, küçük büyük desteğe de açık olduğumuzu Erdek ve Kapıdağ’lı dostlarımıza bildirmekten mutluyuz…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir