AGRİDA Tarım ve Turizm Derneği Olarak 18.07.2018 Tarihli Şahinburgaz “Rahibeler Dersi Alabalık Çiftliği” Ziyareti

Ankara’dan Derneğimizi ziyarete gelen Doğal Yaşam Derneği Başkanı ve Derneğimiz Denetleme kurulu üyesi Yıldırım Kaya, Dernek Sayman üyemiz Hürdoğan Aydoğdu, Sivas Kangal İlçesi Kalkındırma Derneği üyesi Sayın Aydın bey ve Başkan yardımcımız Attila Kaya ile Şahinburgaz mahallemizde kurulu olan ve Sn. Kemal Uğur beyin sahibi olduğu alabalık üretme merkezini ziyaret ettik.

Kemal bey ile daha önce gerçekleştirdiğimiz görüşmede söz konusu çiftliğin AGRİDA Tarım ve Turizm Derneğinin projelerinde Doğa Kampları, yaz okulları ve Avrupa Birliği gönüllü hizmetleri konusundaki işlevselliğini yerinde görme ve hep birlikte değerlendirme imkanı bulduk.

Üretim merkezi, restoranı ve piknik alanları, çadır kurma alanları açısından çok uygun. Hem çok temiz akan içinde çeşitli balıkları olan deresi, hem mevcut bir su değirmeni ile elektriğini üretmesi doğal yaşam kampları açısından  takdir edilecek kadar güzel. Doğa harika.Ancak çadır dışı konaklama için mevcut yapıların gözden geçirilmesi gerekli.

Derneğimizin üyesi olduğu Avrupa gönüllü gönderen kuruluşlar listesine bu yeri kaydetmek için çalışma gerekli.

Elektrik üretimini daha çok misafirin yararlanması için ilave inverter ve aküler gereklidir.

Derneğimizin söz konusu alanı kışında kullanılabilir olması için proje geliştirmesi yine doğal ortamlar ile hem enerji hem de ısınma imkanlarını geliştirmesi önem kazanmıştır. Söz konusu alan çok kısa sürede kırsal turizme kazandırılabilir.

En kısa sürede Erdek girişim grubu olarak üretim istasyonuna birlikte bir ziyaret organize edilmelidir. Hep birlikte hem bir orman havası alır hem de neler gerçekleştirebiliriz birlikte değerlendirmeliyiz.